Адвокатське бюро "Дементьєв Ян"



Власники парко-місць є членами ОСББ?


22.02.2017

На етапі збору інформації про загальну площу будинку та площу житлових і нежитлових приміщень в будинках, в яких облаштовані місця для паркування автомобілів, виникає питання щодо врахування голосів власників таких парко-місць при визначені результатів голосування на загальних зборах.

Звернемося до законодавства.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»:

допоміжні приміщення багатоквартирного будинку — приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення);

нежитлове приміщення — ізольоване приміщення в багатоквартирному будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об’єктом нерухомого майна;

спільне майно багатоквартирного будинку — приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несучо-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.

Отже, аналізуючи визначення вказаних термінів, дійти однозначного висновку, чи належить парко-місце до нежитлових або до допоміжних приміщень чи до спільного майна не можливо. Тобто, на рівні закону, визначення паркінгу, парко-місця або машино-місця взагалі не існує.

Прояснити ситуацію можливо за допомогою визначення, наведеного у додатку Б ДБН В.2.3-15:2007 «Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів»:

машино-місце — площа, необхідна для встановлення одного автомобіля, що складається з площі горизонтальної проекції нерухомого екіпажа з додаванням розривів наближення (зон безпеки) до сусідніх екіпажів або будь-яких перешкод;

Таким чином, окреме парко-місце та/або паркінг не є приміщенням (як допоміжним, так і нежитловим), і, відповідно, власники окремих парко-місць та/або паркінгу не є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку. Власники парко-місць не мають права голосувати на загальних зборах співвласників багатоквартирного будинку, а площа парко-місць не може бути врахована при підрахунку голосів.

Вказаний висновок підтверджується і судовою практикою. Зокрема, ухвалою Вищого адміністративного суду України у справі №2а-2269/11/2670 та рішенням господарського суду Харківської області у справі №922/4065/16




Про адвокатське бюро "Дементьєв Ян"

Адвокатське бюро "Дементьєв Ян" забезпечує надійний та ефективний захист прав та інтересів юридичних і фізичних осіб на всій території України. Кваліфікація та досвід колективу дозволяє вирішувати проблеми та задачі різного рівня складності.

Основними принципами діяльності Адвокатського бюро "Дементьєв Ян" є:
- повага до клієнта;
- виключення шаблонізованого підходу до проблеми;
- вивчення всіх нюансів проблеми;
- надання кваліфікованої правової допомоги;
- безумовність адвкокатської таємниці;
- відповідальність за результат.